BRAVOLL
  +420 565 428 603

ABOUT US

Firma se specializuje na oblast vstřikování plastů a výrobu plastových hmoždinek k upevnění kontaktního zateplovacího systému (ETICS). Firma disponuje vlastní nástrojárnou, která přináší samostatnost, reaktivitu, pružnost pro výrobu forem, vývoj a údržbu.

Využívá špičkovou výrobní technologii. Naším cílem je vyvíjet, vyrábět a dodávat bezpečné a konkurenceschopné výrobky s vysokou hodnotou a s dostupnou cenou pro zákazníka.

 

 

       

 

Zkušení partneři

 

 

Centrální sklad

 

 

Péče o zákazníky a zákaznický servis

 

 

Tahové zkoušky

 

Při testování a vývoji produktů sázíme v ITW na osvědčenou spolupráci s renomovanými partnery ze stavebnictví a průmyslu, spolků a institucí.

 

Zboží pro Vás máme připravené v centrálním skladě v Pelhřimově. Moderní technologie nám pomáhají pro Vás zajistit rychlé a nekomplikované dodávky.

Toto moderní skladovací centrum zajišťuje včasnou dodávku našeho zboží pro Českou a Slovenskou republiku, dále pak pro vybrané země střední Evropy

 

Máte-li jakékoli otázky týkající se společnosti a nebo produktů ITW Bravoll, neváhejte kontaktovat náš Zákaznický servis.

Ten Vám je k dispozici:
po-pá 8.00 – 15.30 hod
tel.: +420 565 428 603 tel.: +420 323 202 202

 

 Nabízíme provedení tahové zkoušky – stanovení potřebné nosnosti základového materiálu, a určení vhodného použití kotvení. Zkouška je prováděna přímo v místě Vaší stavby – více na zde

 

 

HISTORY

The company BRAVOLL® spol. s r. o. was founded in 1992 in the town of Žirovnice in the Czech Highlands region.

Its name comes from the combination of the names of its founders: BRA (BRA-tři = BRO-thers) VO (VO-ráčkové) L (L-uboš) and L (L-ibor).

In September 2012 the BRAVOLL company was taken over by the international group Illinois Tool Works (www.itw.com) and integrated into its Construction Products division.

Early 2014 it merged with other ITW units in the Czech Republic and got renamed to ITW Construction Products CZ sro. The well-known BRAVOLL®  brand remains and continues to be promoted and sold throughout Europe.

Our company has been manufacturing high quality plastic anchors for external wall insulation with European Technical Approvals since over 20 years.

Our objective is to develop, manufacture and deliver reliable, competitive and high quality products to our customers.

Our company uses top-notch production technology and equipment.

Besides our injection plant, we have our own tooling department with design and production ability that gives us autonomy, reactivity and flexibility in new product development, improvement and general maintenance.

The company operates from a new 4,000 m² production site, a very modern and “green” building equipped with the latest technology in renewable energy sources. We produce a big part of our electricity thanks to our own photovoltaic panels located on our roof.

A made-to-measure energy control system manages the heating and cooling of the building and the production tool.

Our partners